Календар

< червня 2014 >
П В С Ч П С Н
            1
3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Не позбавляйте себе майбутнього – наполягайте на легалізації трудових відносин з роботодавцями!
Понеділок, 02 червня 2014, 12:42

   В умовах теперішньої економічної ситуації формується тип роботодавців, бізнес яких в основному базується на приватній власності. Намагаючись отримати прибуток з найменшими витратами і користуючись напруженістю на ринку праці, деякі з них “забувають” належним чином оформляти трудові відносини зі своїми працівниками.

    Трудові відносини – це добровільний юридичний зв’язок між працівником і роботодавцем. Працівник зобов’язується виконувати визначену трудову функцію за обумовленою спеціальністю, кваліфікацією, посадою в даній організації з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядкові, а роботодавець зобов’язується своєчасно і в повному обсязі виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
    Проте, у легалізації трудових відносин не завжди зацікавлені як роботодавець, так і найманий працівник. Одна із причин – це податки з офіційних зарплат, що знижує прибуток суб’єктів господарювання. Але у цій ситуації багато “мінусів” і, насамперед, для найманих працівників. Погоджуючись на відповідні умови праці, потрібно пам’ятати, що в цьому випадку людина автоматично позбавляє себе конституційного захисту.
    Варто звернути увагу “трудових нелегалів” на те, що серед роботодавців простежується практика наймання на роботу працівників з випробувальним терміном. Умова про випробування повинна бути обумовлена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу. В період випробування на працівників також поширюється законодавство про працю.
    Офіційне працевлаштування, яке дає певні соціальні гарантії, здійснюється через укладення трудових договорів.
    Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу. Якщо працівника фактично було допущено до роботи, а роботодавець не видав наказ (розпорядження) про прийняття на роботу, не заповнив трудову книжку, не зробив запис в книзі обліку руху трудових книжок, то даний випадок кваліфікується як порушення вимог ст. 172 КК України, як грубе порушення законодавства про працю.
    Відповідно до законодавства України, в деяких випадках робота може виконуватись не на підставі трудового договору, а згідно з укладеною угодою. Однак при цьому не виникають трудові відносини, які регулюються трудовим законодавством. Такі договори належать до цивільно-правових договорів. У разі укладення даних договорів працівник не подає заяву про зарахування його на певну посаду і не вноситься запис до трудової книжки. На виконавця роботи за трудовою угодою не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства, умови колективного договору, в тому числі різні пільги і гарантії, передбачені цим договором.
    Відсутність цивілізованих трудових відносин між роботодавцем та найманим працівником, по-перше, позбавляє можливості працівника захистити свої права на працю, пільги, соціальні гарантії, пенсійне забезпечення, і, по-друге, свідчить про наявність порушень законодавства України одночасно і роботодавцем, і працівником.

   Вони обоє ухиляються від сплати податків і обов’язкових платежів. Про це варто задуматися вже сьогодні. Від байдужості і мовчазної згоди кожен “трудовий нелегал” втрачає :
 - при досягненні пенсійного віку – трудову пенсію, а при роботі без договору – страховий стаж;
 - відпускні за час щорічної відпустки, що визначено законодавством України;
 - грошову компенсацію за невикористану відпустку;
 - суму індексації заробітної плати у зв’язку із зростанням цін;
 - доплату за роботу в нічний час, за наднормативні роботи і роботу у святкові дні;
 - допомогу по тимчасовій непрацездатності у випадку хвороби, а жінки – ще і допомогу по вагітності і пологах;
 - оплату і саму відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 - щомісячну компенсацію збитку у випадку трудового каліцтва або професійного захворювання, а також одноразову допомогу (у тому числі родині у випадку смерті працівника);
 - вихідну допомогу при звільненні через скорочення штатів;
 - допомогу по безробіттю, розмір якої залежить від офіційного заробітку;
 - будь-яку можливість повернути через суд належні Вам суми компенсації, і взагалі висунути претензії роботодавцеві, тому що Ви працюєте як нелегал.


    Не позбавляйте себе майбутнього – наполягайте на легалізації трудових відносин і укладенні трудових договорів з роботодавцями!

 
© 2008 Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Розробник Лелюшкіна О.В. Усі права захищено. Joomla 1.5 Templates